а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

леснина

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Својство на тоа што се прави лесно.
Англиски: lightness Албански: lehtësim
Примери:
Работата ја завршивме со леснина.
2. Чувство на душевна растовареност.
Англиски: easiness Албански: lehtësim
Примери:
Почувствува во себе една бескрајна леснина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи