а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

леснее

леснеат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Станува полесно.
Англиски: lighten Албански: lehtësohet
2. (се леснее) Ги губи умствените способности, побудалува.
Англиски: go insane Албански: rrallohet
Употреба: Преносно значење
Изведенки
леснеење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи