а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лесков

лесковиот
Вид збор: Придавка
Што припаѓа, што е направен од леска; што се однесува на леска.
Англиски: hazel Албански: lajthie
Употреба: Ботаника
Примери:
Лесково дрво.
Лескова прачка.
Лескова шумичка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи