а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

леска

мн. лески
Вид збор: Именка, женски род
Шумско овошно растение што расте како ниско дрво или разгранета грмушка со големи, елиптични листови, цветови во вид на реси и мали, јајчести или овални плодови со тврда кафеава лушпа.
Латински: Corylus avellana Англиски: hazel
Употреба: Ботаника
Примери:
Над него леската како зелен чадор му држеше сенка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи