а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лесен

лесни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1250
1. Што има мала маса, што тежи малку.
Англиски: light Албански: i lehtë
Примери:
Куферот беше лесен.
2. Што е едноставен, што не е сложен.
Англиски: easy Албански: i lehtë
Примери:
Задачата беше леcна.
лесна работа
3. Што е со слаб интензитет.
Англиски: minor Албански: i lehtë
Примери:
лесна болест
лесен сон
лесен допир
4. Што не размислува многу, лекоумен.
Англиски: unreasonable Албански: i lehtë
Употреба: Преносно значење
Изрази
Има лесна рака - сѐ му оди од рака.
Има лесна нога - има жив темперамент.
Има лесна нога - каде што се наоѓа, брзо се собираат поголем број луѓе.
Со лесно срце - наивно.
Со лесно срце - без грижи.
Лесна му земја - за починат човек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК