а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

леса

мн. леси
Вид збор: Именка, женски род
1. Нешто што е густо сплетено од прачки и трски.
Албански: lesë
Примери:
За превоз на сеното имаа широки, дрвени леси.
2. ситни плетенки
Англиски: braid Албански: thur
Употреба: Архаизам
Примери:
Таа ја расплете ситната леса и косата се разбранува на ветрот.
3. Премин преку река од стебла споени како сплав.
Албански: vend kalimi
Примери:
Поплавата ја однесе лесата.
4. Направа од прачки за ловење риба.
Англиски: fish trap Албански: grep
5. Направа за браносување изорана нива.
Албански: branë
Употреба: Земјоделство
Изведенки
лесичка ж.
мн. лесички
дем и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи