а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лер

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 45750
Неутрална положба на менувачот кај моторните возила, нулта брзина.
Англиски: idle Германски: Leer
Употреба: Неменлив збор , Технологија