а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лепне

лепнат; лепни, лепнете; лепнав, лепнаа; лепнал; лепнат; (ќе) лепнев, (ќе) лепнеа; (ќе) лепнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40517
1. плесне, удри
Англиски: slap Албански: godas, mëshoj
Примери:
Му лепна една шлаканица.
2. Каже отворено.
Албански: thot haptazi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Лепни им ја вистината во очи.
Изведенки
лепнува несв.
лепнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК