а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

леплив

лепливи
Вид збор: Придавка
Што се лепи, со што може да се лепи.
Англиски: sticky
Примери:
Леплива пајажина.
На подот беше разлеана леплива течност.
Изрази
Има лепливи прсти / раце - краде.
Изведенки
лепливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи