а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лепи

лепат; лепел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 3185
1. Спојува, поврзува нешто со лепило.
Англиски: glue Албански: ngjit
Примери:
Досега три пати ја лепеше истата гума од автомобилот.
2. Прикачува некому некаква особеност, постапка итн.
Англиски: stick Албански: ngjit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој секогаш им ги лепи своите грешки на други.
3. (се лепи) Е леплив.
Англиски: stick Албански: ngjitës
Примери:
Одам да се измијам, зашто ми се лепат рацете од медот.
4. (се лепи) се наметнува
Англиски: impose Албански: imponoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој секогаш се лепи каде што не е повикан.
Изведенки
лепење ср.
глаг. им.