а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лепиња

мн. лепињи
Вид збор: Именка, женски род
Вид тркалезен мек леб.
Употреба: Гастрономија
Примери:
Ја наполни лепињата со ќебапи и загриза.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи