а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лепило

мн. лепила
Вид збор: Именка, среден род
Густа материја што има својство да лепи.
Англиски: glue
Употреба: Хемија
Примери:
лепило за дрво
лепило за хартија
Изведенки
лепак м.
мн. лепаци
FlexiMac
 менување на македонски глаголи