а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лепешкар

мн. лепешкари
Вид збор: Именка, машки род
1. Вид бумбар.
Англиски: beetle Албански: lloj bumbari, brumbull
Употреба: Зоологија , Разговорно
2. Погрдно, навредливо име за човек.
Албански: emër ofendues, tokmak
Употреба: Вулгарно
Примери:
Бегај оттука, лепешкар ниеден!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи