а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лепенка

мн. лепенки
Вид збор: Именка, женски род
1. Парче од некаков материјал што се лепи на нешто.
Англиски: patch Албански: ngjitëse, ngastër
Примери:
На гумата од велосипедот немаше повеќе место за лепенки.
2. Зграда што со еден свој ѕид е залепена за друга зграда.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи