а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лепезест

лепезестиот
Вид збор: Придавка
Што има форма на лепеза.
Англиски: fan-like
Примери:
Паунот ја отвори својата лепезаста опашка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи