а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лепеза

мн. лепези
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19311
1. Предмет на расклопување што служи за ладење.
Англиски: fan Албански: freskore, flladitëse
2. Предмет што има изглед на лепеза.
Албански: freskore
3. Голем избор, голема застапеност на нешто во различни варијанти.
Англиски: range Албански: lepezë, shtrirje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Широка лепеза од нијанси.
Во неговото творештво среќаваме богата лепеза од теми.