а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

леопард

мн. леопарди
Вид збор: Именка, машки род
Големо диво животно од фамилијата мачки со жолтеникаво или сивкаво крзно со црни точки.
Латински: Раnthera pardus Англиски: leopard
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи