а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лен

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Едногодишно тревно растение што се преработува за добивање на суровина во текстилната индустрија и со семе богато со масло.
Латински: Linum usitatissimum Англиски: flax Албански: li
Употреба: Ботаника
2. Платно и облека добиени со преработка на тоа растение.
Англиски: linen Албански: lino
FlexiMac
 менување на македонски глаголи