а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ленен

ленени
Вид збор: Придавка
Што е од лен, што се однесува на лен.
Англиски: linen
Примери:
Ленена кошула.
Ленено влакно.
Ленено семе.
Ленено масло.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи