а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лемур

мн. лемури
Вид збор: Именка, машки род
Примат со густо, меко крзно и долга опашка што живее на островот Мадагаскар.
Латински: lemures Англиски: lemur
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи