а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

леми

лемат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 34168
Поврзува, лепи жички или други метални делови со калај (или со легури на калајот со олово или цинк) со посебен апарат.
Англиски: solder
Употреба: Технологија
Изведенки
лемење ср.
глаг. им.