а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лематизира

лематизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Групира различни форми од ист збор за да можат да бидат обработувани како единка.
Англиски: lemmatize
Употреба: Лингвистика
Изведенки
лематизирање ср.
(едн.)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи