а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

леле

Вид збор: Извик
1. За изразување болка, страв.
Примери:
Леле, ја скрши ногата!
2. За изразување чудење.
Примери:
Леле, колку врне!
3. За изразување восхит.
Примери:
Леле, колку убави чевли!
Изрази
Леле мајко – поекспресивен израз отколку што е само леле.
Тој е леле мајко - тој е многу лош.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи