а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лелек

мн. лелеци
Вид збор: Именка, машки род
Извик што изразува болка, тага.
Англиски: lament
Примери:
Се слушаа придушени лелеци.
Смеата се претвори во лелек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи