а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лелекне

лелекнат
Вид збор: Глагол, свршен
Испушти лелек.
Англиски: lament
Примери:
Ги стегна забите и не лелекна ниту еднаш.
Изведенки
лелекнува несв.
лелекнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи