а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лелеав

лелеавиот
Вид збор: Придавка
1. Што се лелее.
Примери:
Лелеава завеса.
Лелеаво здолниште.
2. Лесен, разбрануван, жив, раздвижен (за стил, начин на излагање, на претcтавување нешто).
Примери:
Песната и беше лелеава и ведра.
Изведенки
лелеавост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи