а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лек

лекиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16242
лесен
Англиски: light
Изрази
Лека-полека - внимателно и без брзање.
Изведенки
1. леко прил.
Пример: Леко газеше.
2. лекост ж.