а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лекувач

мн. лекувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што лекува, а не е лекар, народен лекар.
Англиски: healer
Употреба: Медицина , Разговорно
Примери:
Побара лек од селскиот лекувач.
Изведенки
лекувачка ж.
мн. лекувачки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи