а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лектор

мн. лектори
Вид збор: Именка, машки род
1. Наставник по практично учење јазик, обично странски, во високообразовна школа.
Англиски: lecturer Албански: lektor
Употреба: Образование
2. Специјалист по јазик, јазичен редактор во електронски и печатени медиуми или во издавачка куќа.
Англиски: proofreader Албански: lektor, korrektor
Употреба: Лингвистика
Изведенки
1. лекторка ж.
мн. лекторки
2. лекторски прид.
лекторскиот
Пример: Лекторски испит.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи