а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лекторат

мн. лекторати
Вид збор: Именка, машки род
Наставна дејност во практичното учење на некој јазик како странски во рамките на наставата на универзитет, висока школа.
Англиски: lectorate
Употреба: Образование
Примери:
Лекторат по македонски јазик.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи