а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лектира

(едн.) лектирата
Вид збор: Именка, женски род
Одбрана литература што треба да се прочита за определен период.
Англиски: reading
Употреба: Литература
Примери:
Неговите дела се незаменлива лектира за милиони читатели.
Наставната програма предвидува и домашна и странска лектира.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи