а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лексикограф

мн. лексикографи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 42111
Лице што се занимава со лексикографија.
Англиски: lexicographer
Употреба: Лингвистика
Изведенки
лексикографка ж.
мн. лексикографки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК