а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лексика

(едн.) лексиката
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20656
Зборовен фонд, речнички состав на еден јазик, дијалект, на делата на некој писател или речнички слој изделен по некоја особеност (по потеклото, стилистичкото обележје итн).
Англиски: vocabulary
Употреба: Лингвистика
Примери:
Интернационална лексика.
Неутрална лексика.
Терминолошка лексика.
Изведенки
лексички прид.
лексичкиот
Пример: Лекcички фонд.