а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лексема

мн. лексеми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34532
Лексичка единица, збор како составна единица на речникот на еден јазик.
Англиски: lexeme
Употреба: Лингвистика
Примери:
Овие лексеми се синоними и се употребуваат паралелно.