а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лекоумен

лекоумниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 48916
Што не размислува многу.
Англиски: careless
Примери:
Лекоумни деца.
Изведенки
лекоумност ж.
Пример: Неговата лекоумност ни предизвика многу проблеми.