а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лекомислен

лекомислениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 23446
Што лесно, непромислено прима се, што е површен, несериозен, наивен, подводлив.
Англиски: careless
Примери:
Лекомислено однесување.
Изведенки
1. лекомислено прил.
Пример: Лекомислено замина со него.
2. лекомисленост ж.
Пример: Со чудна лекомисленост ги послуша.