а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лековник

мн. лековници
Вид збор: Именка, машки род
Стар ракопис, стара книга со народни лекови.
Употреба: Архаизам
Примери:
Ракописот содржи разни изреки, поуки и лековник.