а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лековит

лековитиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 10983
Што има својство да лекува, што има својство да исцелува, да оздравува.
Англиски: healing
Употреба: Медицина
Примери:
Лековити билки.
Лековита вода.
Изведенки
лековитост ж.