а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лековерен

лековерниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 21713
Што лесно верува во се, што е наивен.
Англиски: gullible
Примери:
Лековерни луѓе.
Изведенки
лековерност ж.
Пример: Скапо ја плати сопствената лековерност.