а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лекне

лекна; лекнеше
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18861
Стане лесно, полесно некому.
Англиски: ease
Употреба: Безлично
Изведенки
лекнува несв.
(ми) лекнуваше