а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лекар

мн. лекари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1358
специјалист по медицина
Англиски: physician Албански: mjek
Употреба: Медицина
Примери:
општ лекар
матичен лекар
ветеринарен лекар
Изведенки
1. лекарка ж.
мн. лекарки
2. лекарски прид.
лекарскиот
Пример: лекарски совет лекарски преглед