а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лекарственик

мн. лекарственици
Вид збор: Именка, машки род
Стара ракописна книга со рецепти на народен јазик.
Употреба: Архаизам , Медицина
Примери:
македонски лекарственици од 19 век