а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лежечки

лежечкиот
Вид збор: Придавка
Што е во состојба на лежење, што лежи.
Англиски: lying, horizontal
Примери:
лежечка положба
Изведенки
лежечки прил.
Пример: Лежечки читаше весник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи