а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лежерен

лежерниот
Вид збор: Придавка
1. Што е спонтан, неусилен.
Англиски: casual Француски: léger
Примери:
лежерен разговор
2. Што е немарен, површен.
Англиски: casual Француски: léger
Примери:
лежерен однос
Изведенки
1. лежерно прил.
Пример: Лежерно седна на троседот.
2. лежерност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи