а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лежалка

мн. лежалки
Вид збор: Именка, среден род
1. Дрвен, пластичен или платнен предмет за лежење на плажа.
Англиски: sunbed Албански: shezlong, shtrirëse plazhi
Примери:
Немаше ниту една слободна лежалка на плажата.
2. Мрежа или платно за лежење во природа што се оптегнува меѓу две дрва.
Англиски: hammock Албански: hamak, shtrat i varur
Примери:
Спиејќи, падна од лежалката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи