а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лее

леат; леј, лејте; леев, лееја; леел; леен; леејќи; леав, леаја; леал; леан
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5122
1. Црпи, зафаќа вода од извор, од чешма и сл.
Англиски: scoop Албански: derdh
Примери:
Секое утро леат вода од чешмата.
2. Cилно тече, истекува или се излачува.
Англиски: pour Албански: derdh
Примери:
Мојата мајка солзи лее, а твојата песни пее.
лее крв
3. За бисер - истура бисер.
Англиски: pour Албански: derdh
Употреба: Народна поезија , Поетски збор , Преносно значење
Примери:
Кога збори, бисер лее.
4. Тура, сипе течност.
Англиски: fill in Албански: mbush
Примери:
Лееше вино во чашите.
5. Сипе во калап, дава форма на нешто растопена.
Англиски: cast Албански: derdh
Употреба: Технологија
Примери:
Овде лееле куршуми.
6. (се лее) се излачува, тече
Англиски: secrete Албански: rrjedh, derdhet
Примери:
Се лее пот.
Изрази
Лее како од ведро - многу силно врне.
Изведенки
леење ср.
глаг. им.