а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

леен

леениот
Вид збор: Придавка
лее
Англиски: casted
Употреба: Технологија
Примери:
леено железо
Изведенки
лиен прид.
лиениот
Пример: лиено олово
FlexiMac
 менување на македонски глаголи