а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ледник

мн. ледници
Вид збор: Именка, машки род
1. Дебел слој мраз што се формира во долините на високите планини и во поларните области и има способност да се движи кон реките или кон морињата.
Англиски: glacier Албански: akullnajë
Употреба: Географија
Примери:
Континентален ледник.
Долински ледник.
2. Ѓердан од златни и сребрени пари.
Англиски: necklace Албански: gjerdan, gushore
Употреба: Архаизам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи