а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

леди

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21893
1. Англиска, женска благородничка титула.
Англиски: lady Албански: lejdi
Употреба: Неменлив збор
2. Госпоѓа или госпоѓица, отмена жена.
Англиски: lady Албански: lejdi, zonjë
Употреба: Неменлив збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК