а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ледина

мн. ледини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5699
1. Напуштено, необработено тревно место, што не е за косење.
Англиски: fallow Албански: livadh, ledinë
Употреба: Земјоделство
Примери:
На ледината играа деца.
Неговиот дом лежи под големиот рид, недалеку од ледината.
2. Место во шума каде што нема дрвја.
Англиски: clearance Албански: vend pa druj në pyll
Примери:
По долгото пробивање низ густата шума излегоа на една ледина.
Изведенки
1. лединка ж.
мн. лединки
дем.
2. лединче ср.
мн. лединчиња
дем.